- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Взаимодействията между антипротони са измерени за първи път
Художествена интерпретация на взаимодействие между антипротони
Първото измерване на взаимодействието между антипротони – античастиците на протоните - е извършено от международен екип от физици, работещ в RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) към Националната лаборатория Брукхейвън в Ню Йорк.
Екипът е открил, че взаимодействието на антипротони е пълно съответствие на взаимодействието между протони. Експериментът RHIC използва сблъсъци между два лъча от йони на златото, които се движат със скоростта на светлината. Сблъсъците разрушават протоните и неутроните от златните атомни ядра на кварки и се произвеждат хиляди нови частици, включително антипротони.
Известно е, че антипротоните имат еднаква маса като протоните, но противоположен електричен заряд. Атомните ядра са изградени от нуклони (общо име на протони и неутрони), които имат кварков строеж. Кварките са обекти на силното ядрено взаимодействие. Съществуват само в свързано състояние и осигуряват стабилността на повечето атоми.
Силното ядрено взаимодействие се проявява само в пределите на ядрото т.е. на разстояния от порядъка на 10-15 метра. На по-малки разстояние ядрените сили се проявявават като сили на отблъскване и бързо намаляват по интензивност при увеличаване на разстоянието. Ядрените сили надвишават около 60 пъти по интензивност електромагнитните сили, като по този начин осигуряват привличане между протоните и съответно стабилността на атомните ядра.
Антиматерията е много трудна за изучаване, тъй като тя анихилира при първо взаимодействието с материята. Досега са наблюдавани анти-водород, анти-хелий и техните изотопи, но това е първото изследване, при което са измерени действителните сили между нуклоните.
Материята и антиматерията притежават висока степен на симетрия, а в случаи като този, те са точен взаимен огледален образ. Симетрията не е съвършена, като законите на физиката в началото на Вселената дават предимство на материята пред антиматерията. Този факт обяснява защо наблюдаваме около нас само материята, докато антиматерия създаваме само в лабораториите. Разбирането на особеностите в поведението на антиматерията може да ни даде важна информация за природата на реалността, в която съществуваме.
Източник: iflscience.com/physics
- Log in to post comments
- 2842 reads