- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Големият колайдер откри кварков синтез
Големият адронен ускорител е най-големият и най-мощен ускорител на частици в света
На всички ученици от горните класове на гимназията е известно, че ядреният синтез е процес на сливане на леки ядра, при който се освобождава голямо количество енергия. Поне така мислехме доскоро.
Нова статия публикувана в сп. „Nature” подсказва, че е възможен синтез на истински елементарни частици. Изследователите от експеримента на LHCb на Големия адронен колайдер (Large Hadron Collider) в ЦЕРН (CERN) съобщават за доказателства относно синтез между частиците кварки.
Според кварковия модел средните (мезони) и тежките (бариони) елементарни частици са изградени от комбинации на съществуващите 6 вида: u -, d -, s -, c -, b -, и t- кварки. Мезони са изградени от два кварка, а барионите са изградени от три кварка. Откриването на аналог на ядрения синтез при кварките има последици както за ядрената, така и за физика на частиците. Откритието е направено при взаимодействие на частици движещи се с почти светлинна скорост в подземния тунел на Големия колайдер на CERN, който е дълъг 27 километра.
През юни, 2017 г. след анализ на резултатите от сблъсъците на частици със свръхвисоки енергии, учените забелязали появата на барион, направен от два с - кварка и един u - кварк.
Снимка: ЦЕРН, артистична представа за барион (ссu)
Масата на новооткритата частица е около 3621 MeV, или почти четири пъти по-тежка от протона, свойство, което произтича от двойното съдържание на с - кварки. За първи път такава частица е открита недвусмислено.
При синтеза на с - кварките се формира енергия на връзката от 130 MeV (мегаелектронволта) и се освобождава енергия 12 MeV. Установено е дори още по-впечатляващо сливане на два b - кварка, които се свързват с енергия от 280 MeV и освобождават енергия 138 MeV. За сравнения ядреният синтез на две леки водородни ядра – деутерий и тритий, произвежда 17,6 MeV енергия отнесена като кинетична енергия на продуктите на реакцията.
За щастие не е нужно да се притесняваме за военни приложения на това ново откритие. Както е извество при атомните бомби е нужна неконтролирана верижна реакция на делене на тежки уранови ядра.
Кварките практически не съществуват в свободно състояние, те изчезват за една пикосекунда (една трилионна от секундата), което прави такава бомба с кварки невъзможна за създаване. По същата причина изучаването на този процес също ще бъде трудно. Но учените се надяват, че след няколко години експериментите в CERN ще разкрият повече за сливането на кварките.
- Log in to post comments
- 3635 reads