- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Краткото гостуване на кометата Лавджой
Снимка на кометата Лавджой от 13 януари 2015 направена на фона на съзвездието Телец от Северната небесна полусфера. Кометата под номер С/2014 Q2 е наречена на австралийския астроном-любител Тери Лавджой, който я открил през август миналата година.
Тери Лавджой
За видимо сравнение в горния ляв край на снимката е вмъкнато изобрежение на пълната Луна. По този начин ясно се вижда, че газовата обвивка (кома) на ядрото на кометата има почти същите размери. С приближаване към Слънцето размерът на нейната опашка ще продължава да расте, като в момента той е приблизително 5 000 000 километра.
Синият цвят на комата се държи на флуоресциращите под влияние на слънчевата светлина газове цианоген и двуатомен въглерод. Зеленият цвят на опашката се дължи на излъчването от йонизиран въглероден оксид.
След седмица кометата постепенно ще се отдалечава от Земята и Слънцето и бързо ще избледнее на небето. В момента тя се намира на повече от 70 000 000 километра от нас. Следващото гостуване на кометата в близост до Земята ще е след около 8000 години.
Източник: APOD
- Log in to post comments
- 3777 reads