- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Най-добрата карта на Вселената
Европейската космическа агенция (ESA) представи картата на най-старата светлина във Вселената, регистрирана сега с най-голяма точност от мисията Планк. Древната светлина, наречена космическо микровълново фоново лъчение CMB (Cosmic Microwave Background), е остатъчно електромагнитно ехо от момента, когато Вселената е била на възраст 380 000 години. Ясно различими са малките температурни колебания, които съответстват на регионите с малко по - различна плътност, представляващи семената на всички бъдещи структури - днешните звезди и галактики.
От какво е направена нашата Вселена? Спътникът Планк е картографирал в безпрецедентни подробности незначителните температурни разлики на най - старата повърхност - микровълновия фон на небето, излъчен преди милиарди години, когато нашата Вселена за първи път е станала прозрачна за светлината. Видим във всички посоки този космическия микровълнов фон прилича на сложен гоблен, съставен от студени и топли участъци, които показват, че Вселената е съставена от специфични видове енергия.
Картата на СМВ получена от космическата обсерватория Планк
Резултатите съобщени наскоро потвърдиха , че по-голямата част от нашата Вселена се състои основно от загадъчна и непозната тъмна енергия, и че дори повечето от останалата материя е странно тъмна. Според впечатляващите данни получени от спътника Планк, възрастта на Вселената е оценена на около 13,81 милиарда години - възраст, която леко надвишава резултатите получени от различни други средства, включително сателита WMAP на НАСА. Определената стойност на константата на Хъбъл Н = 67.3 (± 1,2) km /s.Mpc, е леко по-ниска от предишните оценки. Все още не е известно, защо например, температурните колебания изглежда да са малко по-големи върху едната половина на небето от другата.
Планк е мисия на Европейския космическа агенция със значително участие от НАСА. Физици от Европа, Канада и САЩ работят заедно, за да се анализират данните на Планк.
Източник: ESA and the Planck Collaboration
- Log in to post comments
- 4657 reads