- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Небесната гостенка ZTF
Северната небесна полусфера има свой фаворит сред обектите за астрономически наблюдения. Това е дългопериодичната комета C/2022 E3 ZTF. Тук тя е заснета на 23 януари с помощта на телескоп на фона на тъмното небе над езерото Джун, Калифорния. Кометата ZTF ще става все по-ярка през последните дни, насочвайки се към най-близкото си приближаване до Земята на 1 февруари.
Под влияние на Слънцето белезникавата прахова опашка на кометата е много широка и разпръсната встрани. Поради перспективата в изображението компонентите на разпръснатата прахова опашка се появяват от двете страни на зелено оцветената кома (мъглявата обвивка около ядрото) на кометата, за да й придадат визуално поразителна (лява) анти-опашка. Под влияние на т.н. слънчев вятър (потоци от заредени частици) по-тясната йонна опашка на кометата също се отдалечава от комата диагонално вдясно, чието зрително поле е широко около 3 градуса.
За хората живеещи в Северното полукълбо позицията на кометата в небето не може да бъде по-добра: можете лесно да я намерите между две най–известни съзвездия – Голямата мечка и Малката мечка. Кометата ще достигне на 1 февруари прага на видимост с невъоръжено око, но по-добре е да използвате малък телескоп.
Източници: APOD, PETR HORÁLEK PHOTOGRAPHY
- Log in to post comments
- 1564 reads