- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Шрьодингер и неговата котка
Ервин Шрьодингер (1887-1961) е австрийски физик, един от бащите на квантовата механика. Той е автор на знаменитото уравнение, което описва статистически състоянието и импулса на квантовите частици. Шрьодингер разработва популярен мисловен експеримент, за да обясни значението на наблюдението в квантовата механика. Този мисловен експеримент се нарича котката на Шрьодингер. Какво представлява този експеримент?
Една котка се поставя в затворен стая. В стаята с котката има съд с отровен газ. Газът може да бъде пуснат чрез механизъм, който се задейства при разпадане на радиоактивно ядро. Както е добре известно радиоактивното разпадане е случаен процес и докато наблюдателят е в друга стая, няма начин да се установи дали котката е жива или мъртва. Квантовомеханичната интерпретация гласи, че без наблюдение, състоянието на ядрото се описва като суперпозиция (смесване) на две състояния — разпаднало се ядро и неразпаднало се ядро, следователно, котката е жива и мъртва едновременно. Ако стаята бъде отворена, експериментаторът трябва да види едно от двете състояния — «ядрото се е разпаднало и котката е мъртва» или «ядрото не се е разпаднало и котката е жива».
С други думи наблюдението в крайна сметка определя състоянието на една квантовомеханична сиснтема. Ако при отваряне на стаята се установи смъртта на котката, то обосновано може да се твърди, че именно наблюдателят е убил котката .
Ервин Шрьодингер споделя Нобеловата награда за физика с Пол Дирак през 1933 г. за работата си върху формулирането на квантовата механика.
- Log in to post comments
- 7273 reads