- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Въртенето на Луната
Този виртуален филм с висока резолюция за въртенето на Луната е резултат от съчетаването на модерната цифрова технология с много подробни снимки, изратени от спътника Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Известно е, че от Земята е възможно да наблюдаваме единствено светлата страна на Луната, докато тъмната или далечна страна е скрита за човешки очи.
Светлата и тъмната страна на Луната
Причината също известна – периодът на околоосно въртене на Луната е еднакъв с периода на обикалянето й около Земята. Видеото започва с поглед към големия кратер с тъмен център Mare Orientale, който е трудно да се види от Земята и се върти в полезрението точно под екватора. Видеото е с продължителност 24 секунди, през които се вижда цялата лунна повърхност в продължение на един лунен месец. Светлата страна на Луната съдържа изобилие от тъмни области - лунни морета, докато далечната страна е доминиран от светли лунни планини.
Лунно затъмнение
Луната е нашия естествен спътник с екваториален диаметър 3476 km, маса 7,34.10 22 kg, средна плътност 3,34 g/cm3, ускорение на свободно падане 1,62 m/s2. Средното разстояние Земя – Луна е около 384 000 km. Луната прави една обиколка на Земята за около 27, 8 земни денонощия – т.н. сидеричен период или звезден месец. Интервалът между две еднакви лунни фази на нейната видима страна е 29,5 земни денонощия (синодичен период).
Изследванията на възрастта, химичния и минерален състав на лунните повърностни образувания са показали, че те са сходни със земните такива, което говори за общия произход на нашата планета и нейния спътник.
Зеленият лазерен лъч е заснет на 15 април 2014 г. от 3,5-метровия телескоп на обсерваторията Apache Point в южната част на щата Ню Мексико, САЩ. Мишената на лазерния лъч е огледалото оставено от астронавтите от Аполо 15 на лунната повърхност през 1971 година. Чрез измерване на времето за отиване до Луната и връщането на лъча до Земята, експериментален екип от Калифорнийския университет в Сан Диего е определил с изключителна прецизност разстоянието Земя-Луна (с точност до милиметър).
Източници: LRO, Arizona State U., Apache Point Observatory
- Log in to post comments
- 21972 reads