- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
Ледената планина Мимас
Мимас е леден и осеян с кратери спътник на газовия гигант Сатурн с диаметър едва 400 км. Неговият най-голям кратер носещ името на английския астроном и откривател Уилям Хершел е широк около 140 км и му придава доста зловещ вид, което би се харесало на феновете на Междузвездни войни. В действителност, само малко по-голямо въздействие, отколкото това, което е създало такъв голям кратер на тази малка луна, би било в състояние да унищожи Мимас изцяло. Големите кратери често имат върхове в техния център. Върхът, който се издига в кратера Хершел е висок почти колкото Еверест на Земята.
Подобно на много луни в Слънчевата система, включително нашата собствена, Мимас винаги показва едно и също лице на своята майка - планета. Известна е причината за това – периодът на околоосно въртене на Мимас съвпада с периода на обикаляне около Сатурн.
Мимас заедно с обектите в Слъънчевата система е доста стар с приблизителна възраст повече от 4 милиарда години. Съществуват две научни хипотези за това какво се крие под осеяната с кратери негова повърност. Едната хипотеза залага на идеята за наличие на течен океан, а другата – предполага твърдо продълговато ядро.
Снимките са направени от космическата сонда Касини съответно през 2010 при нейното най-голямото приближаване до спътника и през октомври, 2016 г. от разстояние 186 000 км.
Източник: APOD
- Log in to post comments
- 3610 reads