Лятното слънцестоене. Здравей, лято!

Лятното слънцестоене и фактите свързани с него

На 21 срещу 22 юни всяка година Слънцето се отдалечава най-много от небесния екватор в северна посока (23,5о). Това е най-дългият ден в годината и начало на лятото за хората от северното полукълбо на Земята, който продължава малко повече от 15 часа. Наричаме този ден лятно слънцестоене.

 

У нас около тази дата се чества Еньов ден (24 юни). Вярванията са, че в нощта преди Еньов ден билките са най - лековите. За да запазят лековитите си свойства билките се берат преди изгрева на Слънцето. Битува поверието, че на Еньовден Слънцето "играе", трепти по особен начин. То се изкъпва в реките и езерата, после се отръсква и капчиците вода от него се превръщат в роса. В нощта срещу този ден небето и земята се разтварят, звездите слизат на земята, омайват тревите и цветята и им придават магическа и лечебна сила. Това е нощта на магиите и заклинанията.

 

„Сън в лятна нощ“ (A Midsummer Night's Dream) е романтична комедия от Уилиям Шекспир,  написана в средата на 90-те години на ХVІ век. Първият превод на комедията на български език е под заглавието „Сън в нощта срещу Еньов ден”.

Пленените фашистки бойни знамена - Парад на Победата, Москва, 1945

22 юни е печална дата в историята на Русия - началото на Великата отечествена война, Ден на паметта и скръбта. На 22 юни 1941 година, вероломно без обявяване на война, фашистка Германия напада Съветския съюз. Най - дългият ден в годината е избран от Хитлер като начало на плана „Барбароса” за светкавично и мащабно нападение. Загубите на Съветския съюз по време на Втората световна война, най-страшната и кръвопролитна война в човешката историята, имат гигантски измерения. По последни изчисления, загинали са почти 27 милиона души, в това число 9 милиона военнослужещи. Загубите на фашистка Германия са повече от 11 милиона души. Човешките загуби по време на ІІ световна война се оценяват на 50 милиона души.