- Новини
- Входно ниво
- 4 клас
- 5 клас
- 6 клас
- 7 клас
- 8 клас (9 ЕП клас)
- 9 клас (10 ЕП клас)
- 10 клас (11 ЕП клас)
- 11 клас (12 ЕП клас)
- Изходно ниво
- HBO за 7 клас
- Матура по Физика
- Олимпиада по Физика
- Състезания по физика и астрономия
- Човекът и природата
- Астрономия
- Физика
- Физика с усмивка
- Само факти
- Велики физици
- Нобелова награда по Физика
- За мен
54 години от полета на ЮРИЙ ГАГАРИН
След старта на "Восток" Гагарин казва: "Поехали!"("Тръгнахме"). Човечеството тръгва по своя космически път. Да си спомним за Гагарин! Датата на неговия полет - 12 април е обявен за Международен на на авиацията и космонавтиката.
Юрий Алексеевич Гагарин (9 март 1934 г. - 27 март 1968 г.) е първият човек в историята на човечеството, който лети в космоса. Полетът се провежда на 12 април 1961 г. с космическия кораб „Восток“, (виж ТУК)
Космическият кораб „Восток 1“ с космонавт на борда стартира на 12 април 1961 г. в 6 часа 7 минути по Гринуич (9 часа 7 минути московско време). Юрий Гагарин прави една обиколка около Земята. Позивната в полета: „Кедър“. На височина 7 километра Гагарин катапултира и се приземява с парашут близо до спускаемия апарат, на колхозно поле в Саратовска област. Целият космически полет продължава 1 час и 48 минути.
Още за полета и съдбата на Гагарин - ТУК и ТУК
Съобщение на ТАСС, 12 април 1961 година
На 12 април 1961 година в Съветския съюз е изведен на орбита около Земята първия в света космически кораб – спътник „Восток” с човек на борда.
Пилот – космонавт на кораба – спътник „Восток” е гражданинът на Съюза на Съветските Социалистически Републики, летецът майор ГАГАРИН Юрий Алексеевич.
Стартът на космическата многостепенна ракета е извършен успешно в 09.07 часа московско време, и след достигане на първа космическа скорост и отделянето от последната степен на ракетата – носител корабът – спътник е започнал свободен полет по орбита около Земята. По предварителни данни, периодът на обиколката на кораба – спътник около Земята е 89,1 минути, минималното отдалечване от повърхността на Земята (в перигея) е равно на 175 километра, а максималното разстояние (в апогея) е 302 километра, ъгълът на наклона на равнината на орбитата към екватора – 65 градуса и 4 минути. Масата на космическия кораб – спътник с пилотът – космонавт е 4725 килограма, без отчитане на последната степен на ракетата – носител.
С космонавта другаря Гагарин е установена и се поддържа двустранна радиовръзка. С помощта на радиотелеметрична и телевизионна система се извършва наблюдение за състоянието на космонавта по време на полета.
Периодът на извеждане на кораба – спътник „Восток” на орбита другаря Гагарин понесе удовлетворително и в настоящия момент се чувства добре. Системите обезпечаващи необходимите жизнени условия в кабината на кораба – спътник функционират нормално. Полетът на кораба – спътник „Восток” с пилота –космонавт другаря Гагарин на орбита продължава.
9 ч. 52 м. Според получените данни от борда на космическия кораб „Восток”, в 9 часа и 52 минути московско време пилотът – космонавт майор Гагарин, намирайки се над Южна Америка, предаде: „ Полетът протича нормално, чувствам се добре.”
10 ч.15 м. В 10 часа и 15 минути московско време пилотът – космонавт майор Гагарин, прелитайки над Африка, предаде от борда на комическия кораб „Восток”: „Полетът протича нормално, състоянието на безтегловност понасям добре.”
10 ч. 25 м. В 10 часа и 25 минути московско време, след една обиколка на земното кълбо в съответствие със зададената програма, е включена спирачната двигателна система и космическия кораб – спътник с пилота – космонавт майор Гагарин започна да се снижава от орбитата за приземяване в зададения район на Съветския съюз.”
- Log in to post comments
- 5221 reads